Chapter 13 Nuclei Solutions
Question - 1 : - (a) Two stable isotopes of lithium
and
have respective abundances of7.5% and 92.5%. These isotopes have masses 6.01512 u and 7.01600 u,respectively. Find the atomic mass of lithium.
(b)Boron has two stable isotopes,
and
. Their respective masses are 10.01294 u and 11.00931u, and the atomic mass of boron is 10.811 u. Find the abundances of
and
Answer - 1 : - (a) Massof lithium isotope
, m1 =6.01512 u
Massof lithium isotope
, m2 =7.01600 u
Abundanceof
, η1= 7.5%
Abundanceof
, η2=92.5%
The atomic mass of lithium atomis given as:

(b) Massof boron isotope
, m1 =10.01294 u
Massof boron isotope
, m2 =11.00931 uAbundance of
, η1 = x%
Abundanceof
, η2= (100− x)%Atomic mass of boron, m =10.811 u
The atomic mass of boronatom is given as:

And 100 − x =80.11%
Hence, theabundance of
is 19.89% and that of
is 80.11%.
Question - 2 : - The three stable isotopes of neon:
and
have respective abundances of90.51%, 0.27% and 9.22%. The atomic masses of the three isotopes are 19.99 u,20.99 u and 21.99 u, respectively. Obtain the average atomic mass of neon.
Answer - 2 : - Atomic mass of
, m1=19.99 u
Abundance of
, η1 =90.51%
Atomicmass of
, m2 =20.99 u
Abundanceof
, η2 =0.27%
Atomicmass of
, m3 =21.99 u
Abundanceof
, η3 =9.22%
The average atomic mass ofneon is given as:

Question - 3 : - Obtain the binding energy (in MeV) of anitrogen nucleus
, given
=14.00307 u
Answer - 3 : - Atomic mass of nitrogen
, m = 14.00307 u
A nucleusof nitrogen
contains 7 protons and 7neutrons.
Hence, the mass defect ofthis nucleus, Δm = 7mH + 7mn − m
Where,
Mass of a proton, mH =1.007825 u
Mass of a neutron, mn=1.008665 u
∴Δm =7 × 1.007825 + 7 × 1.008665 − 14.00307
= 7.054775 + 7.06055 − 14.00307
= 0.11236 u
But 1 u = 931.5 MeV/c2
∴Δm =0.11236 × 931.5 MeV/c2
Hence, the binding energy ofthe nucleus is given as:
Eb = Δmc2
Where,
c =Speed of light
∴Eb =0.11236 × 931.5 
= 104.66334 MeV
Hence, the binding energy of anitrogen nucleus is 104.66334 MeV.
Question - 4 : - Obtain the binding energy of the nuclei
and
in units of MeV from thefollowing data:
= 55.934939 u
= 208.980388 u
Answer - 4 : - Atomic mass of
, m1 =55.934939 u
nucleus has 26 protons and(56 − 26) = 30 neutronsHence, the mass defect ofthe nucleus, Δm = 26 × mH + 30 × mn − m1
Where,
Mass of a proton, mH =1.007825 u
Mass of a neutron, mn =1.008665 u
∴Δm =26 × 1.007825 + 30 × 1.008665 − 55.934939
= 26.20345 + 30.25995 − 55.934939
= 0.528461 u
But 1 u = 931.5 MeV/c2
∴Δm =0.528461 × 931.5 MeV/c2
The binding energy of thisnucleus is given as:
Eb1 = Δmc2
Where,
c =Speed of light
∴Eb1 =0.528461 × 931.5 
= 492.26 MeV
Averagebinding energy per nucleon 
Atomic mass of
, m2 =208.980388 u
nucleus has 83 protons and(209 − 83) 126 neutrons.Hence, the mass defect ofthis nucleus is given as:
Δm' = 83 × mH +126 × mn − m2
Where,
Mass of a proton, mH =1.007825 u
Mass of a neutron, mn =1.008665 u
∴Δm'= 83 × 1.007825 + 126 × 1.008665 − 208.980388
= 83.649475 + 127.091790 −208.980388
= 1.760877 u
But 1 u = 931.5 MeV/c2
∴Δm'= 1.760877 × 931.5 MeV/c2
Hence, the binding energy of thisnucleus is given as:
Eb2 = Δm'c2
=1.760877 × 931.5
= 1640.26 MeV
Averagebindingenergy per nucleon = 
Question - 5 : - A given coin has a mass of 3.0 g. Calculate thenuclear energy that would be required to separate all the neutrons and protonsfrom each other. For simplicity assume that the coin is entirely made of
atoms (of mass 62.92960 u).
Answer - 5 : -
Mass of a copper coin, m’= 3 g
Atomicmass of
atom, m =62.92960 uThetotal number of
atoms in the coin
Where,
NA = Avogadro’snumber = 6.023 × 1023 atoms /g
Mass number = 63 g

nucleus has 29 protons and (63 −29) 34 neutrons
∴Massdefect of this nucleus, Δm' = 29 × mH + 34× mn − m
Where,
Mass of a proton, mH =1.007825 u
Mass of a neutron, mn =1.008665 u
∴Δm'= 29 × 1.007825 + 34 × 1.008665 − 62.9296
= 0.591935 u
Mass defect of all theatoms present in the coin, Δm = 0.591935 × 2.868 × 1022
= 1.69766958 × 1022 u
But 1 u = 931.5 MeV/c2
∴Δm =1.69766958 × 1022 × 931.5 MeV/c2
Hence, the binding energy of thenuclei of the coin is given as:
Eb= Δmc2
=1.69766958 × 1022 × 931.5 
= 1.581 × 1025 MeV
But 1 MeV = 1.6 × 10−13 J
Eb = 1.581 ×1025 × 1.6 × 10−13
= 2.5296 × 1012 J
This much energy is requiredto separate all the neutrons and protons from the given coin.
Question - 6 : - Write nuclear reaction equationsfor
(i) α-decayof
(ii) α-decayof 
(iii) β−-decayof
(iv) β−-decayof 
(v) β+-decayof
(vi) β+-decayof 
(vii) Electroncapture of 
Answer - 6 : - α is a nucleus of helium
and β is anelectron (e− for β− and e+ for β+).In every α-decay, there is a loss of 2 protons and 4 neutrons. Inevery β+-decay, there is a loss of 1 proton and aneutrino is emitted from the nucleus. In every β−-decay,there is a gain of 1 proton and an antineutrino is emitted from the nucleus.
For the given cases, thevarious nuclear reactions can be written as:

Question - 7 : - A radioactive isotope has ahalf-life of T years. How long will it take the activity toreduce to a) 3.125%, b) 1% of its original value?
Answer - 7 : -
Half-life of the radioactiveisotope = T years
Original amount of theradioactive isotope = N0
(a) Afterdecay, the amount of the radioactive isotope = N
It is given that only 3.125%of N0 remains after decay. Hence, we can write:

Where,
λ = Decay constant
t =Time

Hence, the isotope will takeabout 5T years to reduce to 3.125% of its original value.
(b) Afterdecay, the amount of the radioactive isotope = N
It is given that only 1% of N0 remainsafter decay. Hence, we can write:

Since, λ =0.693/T

Hence, the isotope will takeabout 6.645T years to reduce to 1% of its original value.
Question - 8 : - The normal activity of living carbon-containing matteris found to be about 15 decays per minute for every gram of carbon. Thisactivity arises from the small proportion of radioactive
present with the stable carbon isotope
. When the organism is dead, its interactionwith the atmosphere (which maintains the above equilibrium activity) ceases andits activity begins to drop. From the known half-life (5730 years) of
, and the measured activity, the age of the specimencan be approximately estimated. This is the principle of
dating used in archaeology.Suppose a specimen from Mohenjodaro gives an activity of 9 decays per minuteper gram of carbon. Estimate the approximate age of the Indus-Valleycivilisation.
Answer - 8 : -
Decay rate of livingcarbon-containing matter, R = 15 decay/min
Let N be the number ofradioactive atoms present in a normal carbon- containing matter.
Halflife of
,
= 5730 yearsThe decay rate of the specimenobtained from the Mohenjodaro site:
R' =9 decays/min
Let N' be the number ofradioactive atoms present in the specimen during the Mohenjodaro period.
Therefore, we can relate thedecay constant, λand time, t as:

Hence, the approximate age of theIndus-Valley civilisation is 4223.5 years.
Question - 9 : - Obtain the amount of
necessary to provide a radioactive source of 8.0 mCistrength. The half-life of
is 5.3 years.
Answer - 9 : -
The strength of the radioactivesource is given as:

Where,
N =Required number of atoms
Half-lifeof
,
= 5.3 years
= 5.3 × 365 × 24 × 60 × 60
= 1.67 × 108 s
For decay constant λ,we have the rate of decay as:

Where, λ 


For
Mass of 6.023 × 1023 (Avogadro’snumber) atoms = 60 g
∴Mass of
atoms 
Hence, the amount of
necessary for the purposeis 7.106 × 10−6 g.
Question - 10 : - The half-life of
is 28 years. What is thedisintegration rate of 15 mg of this isotope?
Answer - 10 : - Half life of
,
= 28 years
= 28 × 365 × 24 × 60 × 60
= 8.83 × 108 s
Mass of the isotope, m =15 mg
90g of
atom contains 6.023 × 1023 (Avogadro’snumber) atoms.Therefore, 15mg of
contains:
Rate of disintegration, 
Where,
λ =Decay constant 
Hence, the disintegration rate of15 mg of the given isotope is 7.878 × 1010 atoms/s.